Aktualności,  Inicjatywy,  Przebranżowienie

Pierwsze doświadczenie w zawodzie testera

Rozmawiając z osobami planującymi przebranżowienie bardzo często słyszę pytanie: „Gdzie można zdobyć pierwszą praktykę, doświadczenie testerskie?”.  Pytanie wbrew pozorom jest dosyć złożone, a odpowiedź na nie niestety nie jest już taka prosta jak parę lat temu, ale nadal jest wiele możliwości i sposobów na postawienie pierwszych kroków w zawodzie testera!

Kolejne pytanie, które dosyć często słyszę rozmawiając z kandydatami na testerów brzmi: „Czy trudno jest pozyskać pierwsze doświadczenie?”. Niestety dosyć trudno, ale nie jest to rzecz niemożliwa! Wystarczy dobre przygotowanie merytoryczne, odrobina zacięcia i uporu i mamy przepis na pierwszą zakończoną sukcesem rozmowę o pracę! Aktualna sytuacja spowodowana jest bardzo dużą konkurencją na rynku juniorskim. Panujący od paru lat boom na zawody IT spowodował, że do branży próbują dostać się wszyscy, a nie tylko osoby, które poważnie wiążą z nią swoją przyszłość. Dlatego bardzo często w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę na poziomie juniorskim przychodzą tysiące CV, z których jednak bardzo wiele odpadnie z powodu braku merytorycznego przygotowania, chęci kandydata do rozwoju, jego ogólnego podejścia i bardzo wielu innych czynników. Dlatego nie zrażajcie się słuchając, że na dane stanowisko wpłynęło setki CV. Przygotujcie się porządnie wiedzowo, stwórzcie jasne i klarowne CV, starajcie się pozytywnie wyróżnić kreatywnością i zaangażowaniem i sukces gotowy!

Trzecie pytanie dotyczy najczęściej miejsc, w których dane doświadczenie zdobywać można. Tym tematem będę się jeszcze zajmować, ale w dzisiejszym wpisie chciałabym Wam nakreślić obszary, gdzie praktyki szukać możecie!

  • Pierwszym obszarem są projekty open source. Testując projekty open source bardzo szybko możemy zdobyć doświadczenie testerskie. Bardzo ważne jest abyśmy wybierali projekty żywe, które nadal są rozwijane oraz które posiadają zespół testerski. Dzięki temu możemy uczyć się pracy w zespole nad realnym projektem. Nie polecam testowania projektów na własną rękę, bez uprzedniego kontaktu z zespołem pracującym nad danym projektem. W kolejnych materiałach opublikuję listę projektów open source, które są warte dołączenia!
  • Drugim obszarem są projekty studenckie. Niestety jest to opcja zarezerwowana tylko dla studentów. Większość Uczelni ma w swoich progach Centra Badań. Bardzo często są tam prowadzone różne projekty, dlatego zachęcam, aby wybrać się do swojej Alma Mater w celu dowiedzenia się czy jest możliwość współpracy?
  • Trzecim sposobem na zdobycie doświadczenia jest inicjatywa Cherry-IT: Projekty testerskie. Jest to inicjatywa, na którą bardzo serdecznie Was zapraszam! W jej ramach Uczestnicy testują realne projekty i zdobywają pierwsze doświadczenia. Od września będzie możliwość kontynuacji nauki na bardziej zaawansowanym poziomie.
  • Czwartym sposobem są wszelkie platformy testowe typu utest.
  • Ostatnim pomysłem na zdobycie doświadczenia jest nasz własny, zrobiony przez nas projekt! Opcja bardzo ambitna, ale która przyniesie nam doświadczenie zarówno w testowaniu, jak i programowaniu!

W późniejszych wpisach rozpatrzę każdy ze sposobów indywidualnie, zarówno pod kątem wad i zalet. Już teraz serdecznie zapraszam na kolejne wpisy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *