Świąteczny Kalendarz Testerski edycja 2023!

Dzień 1 – Witajcie!

Kochani! Znów nastał przepiękny przedświąteczny czas! Nad morzem ciągle leży śnieg i można naprawdę poczuć się jak w bajce! Dlatego chciałabym Was zaprosić na kolejną edycję Świątecznego Kalendarza Testerskiego! W tym roku w kolejnych dniach zastanowimy się jak to jest z tą sytuacją na rynku juniorskim i nie tylko, zapoznamy się z różnymi inicjatywami Cherry-IT (w tym naborem na Cherry-IT: Mentoring) oraz podyskutujemy na aktualne tematy testerskie! Już teraz serdecznie Was zapraszam!!!

 

Dzień 2 – Pytania!

Jak już kiedyś wspominałam, pytania to najważniejsze narzędzia w pracy testera! Serdecznie zachęcam do zadawania ich! Na końcu kartki znajduje się formularz do pytań 🙂 A poniżej przypominam kartkę z zeszłorocznego kalendarza!!!

Pytania to najskuteczniejsze narzędzie pracy testera! Czesto wiele osób boi się je zadawać, gdyż myślą, że zostaną one uznane za głupie, nie warte dyskusji lub zbyt trywialne ???? Jednak z mojego doświadczenia wynika, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi! Nie bójmy się zadawać pytań, czasem warto poddać w wątpliwość rzecz uznawaną za trywialną, aby zyskać pewność, że właściwie się ją rozumie!

Poniżej zebrałam parę złotych zasad zadawania pytań, a wy macie swoje?

  1. Nie bój się pytać!
  2. Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy w znanych ci miejcach (np. parę postów wyżej na komunikatorze lub w dokumentacji) nie ma już na nie odpowiedzi.
  3. Staraj się precyzyjnie formułować pytania. Nigdy nie bierz za pewnik, że strona pytania czegoś się domyśli.
  4. Po uzyskaniu odpowiedzi, warto ją jeszcze raz powtórzyć swoimi słowami, aby osoba, która nam odpowiadała mogła potwierdzić, że dobrze ją zrozumieliśmy ????

W Świątecznym Kalendarzu również chciałabym Was zachęcić do zadawania pytań, w szczególności, że w kolejnych dniach rozpoczniemy rozmowy na wiele różnych tematów ???? Pytania można przesyłać za pomocą formularza, odpowiedzi na pytania związane z tematem Kalendarza oraz związane z testami będę starała się zamieszczać w kolejnych dniach. Formularz będzie dostępny do dnia 22.12!

Link do formularza

Dzień 3 – Czy rzeczywiście jest tak źle w branży jak to malują?

Przeglądając jedno z największych forów testerskich na Facebooku często spotykam się z dwoma rodzajami postów:

  • ile to testerzy nie zarabiają, albo ile to nie powinni żądać za swoją pracę (te posty nieodparcie mnie zdumiewają!)
  • jak to źle jest w branży i że należy porzucić wszelkie nadzieje na rozpoczęcie kariery testera.

Zajmijmy się dziś tym drugim rodzajem postów. Rzeczywiście, czasy pandemii oraz wojna za naszą wschodnią granicą nie wpływają dobrze na godpodarkę, co ma również odbicie w naszej branży. Porównując z czasami sprzed pandemii można odnieść wrażenie, że projektów jest mniej. Drugą przyczyną problemów rynku juniorów jest moim zdaniem niefrasobliwość różnej maści kursów i bootkampów, które obiecują niestworzone rzeczy po ich zakończeniu.

Ale czy to oznacza, że nie ma możliwości wejścia na rynek juniorów? Otóż nie! Różnica polega na tym, że zmieniły się kryteria wejścia. To już nie jest tak jak 5 -10 lat temu, że każdy mógł wejść do branży, kto tylko wyraził lekką chęć. Teraz próg wejścia jest dużo większy, ale nadal realny! Dlatego zachęcam, aby realnie patrzyć na rynek (nie poprzez hasła reklamowe bootkampów i kursów), przygotować sobie realny plan i działać!!!! W kolejnych dniach postaram się podzielić z Wami paroma praktycznymi radami, co może nam pomóc w zdobyciu upragnionej pracy!

Dzień 4 – Jak się uczyć?

To jest pytanie, które zadaje sobie każdy, czy to junior, czy senior! Najważniejsze jest, aby uczyć się z planem. Aktualnie w internecie, jest niesamowicie wiele materiałów i kierunków nauki w obszarze testowania oprogramowania. Obserwujemy niesamowity smog informacyjny!

Rozmawiając z wieloma osobami, na rekrutacjach które prowadzę, najczęściej odnoszę wrażenie, że są one przebodźcowane matriałami i informacjami. Skutek, który tym odnoszą jest odwrotny od zamierzonego, gdyż pozostaje tylko uczucie chaosu, dlatego tak ważne jest zrobienie dobrego planu! Już jutro zostanie przedstawiony pierwszy sposób!!!

Dzień 5 – Mentoring!

Wiele osób uważa, że jednym z najbardziej efektywnych sposobów rozwoju jest praca z mentorem. W pełni sie z tym zgadzam, jednak pod pewnymi warunkami.

Najpierw zadajmy sobie pytanie czym jest mentoring? Mentoring to sposób rozwoju w określonym zakresie, podczas którego opiekuje się nami Mentor. Udziela on nam rad w różnych obszarach tematu, który wybierzemy do przepracowania. Bardzo ważne jest, aby to był odpowiedni czas na mentora. Jeśli zbyt szybko rozpoczniemy pracę z mentorem, nie będąc na nią przygotowani niestety nie odniesiemy sukcesu, gdyż nie mając sprcyzowanego celu współpracy możemy się pogubić w rozmowach. Sama praca z mentorem też nie jest gwarantem szybkiego rozwoju. Musi zajść wiele czynników, aby współpraca okazała się owocna.

Zdradzę też małą niespodziankę, że w Mikołajki w kartce Kalendarza zostanie ogłoszony nabór na koleją edycję Cherry-IT: Mentoring! Już teraz serdecznie zapraszam, aby się zapoznać z tą informacją! 🙂

Dzień 6 – nabór na Cherry-it: Mentoring!

Wszystkiego najlepszego w Mikołajki 😀 Wczoraj wspomniałam o mentoringu, więc nadszedł czas na ogłoszenie naboru!!! Poniżej w linku zawarte są wszelkie, niezbędne informacje 😀 Serdecznie zapraszam!!!

Link: http://cherry-it.pl/nabor-na-vi-edycje-cherry-it-mentoring/

 

 

Dzień 7 – ile czasu poświęcić na naukę?

Wczoraj w kartce pojawił się nabór na mentoring, więc pomyślałam, że warto pochylić się nad jednym z najczęściej zadawanych mi pytań przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z testami: Ile czasu najlepiej poświęcić na naukę?  A już dziś zachęcam do zapoznania się z pokrewnym tematem, czyli ile czasu należy poświęcić na projekty w inicjatywach Cherry-IT. Nieśmiało przypominam też o naborze na mentoring!

 

Dzień 8 – najczęstsze błędy w życiu testera

Często zdarza się, że pomimo tego, że poświęcamy bardzo dużo czasu na naukę, nie osiągamy zamierzonych efektów, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do niepowodzenia podczas procesu rekrutacji…. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przebodźcowanie materiałami i kursami. Wiele Juniorów ma wrażenie, że powinno umieć wszystko, przez co poznają pobieżnie bardzo wiele obszarów, jednocześnie nie potrafiąc wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Dlatego tak ważne jest, aby mieć plan na naukę. Internet przesycony jest materiałami, a sama ich selekcja zajmuje bardzo dużo czasu. Mentoring jest jedną z form rozwiązania tego problemu!

 

Dzień 9 – jak wybić się na rynku juniorskim?

To kolejne z najczęściej zadawanych mi pytań! Aktualnie dosyć trudno wybić się, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe! Bardzo ważne jest, aby zaprezentować nie tylko starannie przygotowane CV, ale również i swoje umiejętności! Najlepszym do tego celu jest portfolio testera, w którym możecie pokazać próbkę swojej pracy! Cała mądrość polega na tym, aby take portfolio dobrze skomponować i przemyśleć. W tym celu warto zastanowić się nad celem, który chcemy osiągnąć. Być może mamy wymarzoną firmę, w której chcielibyśmy pracować, a może jest to technologia, której chcemy się nauczyć? W oparciu o odpowiedzi na te pytania, możemy dopiero budować strukturę naszego portfolio 🙂