Projekt: Tester

Cherry-IT: Projekt – Rodzaje sprintów w projektach

W ramach Cherry-IT.pl prowadzone są projekty, dzięki którym można zdobywać doświadczenie. Do tej pory wszystkie sprinty były sprintami technicznymi podczas, których wykonywane były zadania testerskie. Niestety taki system generował opóźnienia, bo nie wszystkie zadania udawało się zamykać w sprintach, a feedbacki były bardzo nieregularne i dotyczyły zbyt wielu rzeczy. Postanowiłam rozwiązać ten problem, dlatego aktualnie w projektach będą występować dwa typy sprintów. Oba będą uwzględnione w harmonogramach projektów.

W ramach projektów pojawiać się będą teraz dwa rodzaje sprintów. Sprint techniczny oraz treningowy. Częstotliwość występowania sprintów wygląda następująco: 2 sprinty techniczne, 1 sprint treningowy.

  • Sprint techniczny: pierwszy sprint projektu jest sprintem technicznym, w ramach sprintu Uczestnik zapoznaje się z środowiskiem testowym oraz wykonuje testy eksploracyjne. Drugi sprint to przygotowanie product backlogu. Kolejne techniczne sprinty skupiają się już na wykonywaniu konkretnych zadań testerskich, które ogłaszane są na początku sprintu. Każdy sprint techniczny (za wyjątkiem pierwszych dwóch) kończy się retrospektywą. Feedback wystawiany w tych sprintach będzie feedbackiem grupowym.
  • Sprint treningowy: pierwszy sprint treningowy to trzeci sprint projektu. W ramach sprintu na początku publikowane jest zadanie, które Uczestnicy wykonują tak jak „czują”, potem publikowany jest materiał pomocniczy, a po materiale kolejne zadanie do wykonania, aby ugruntować wiedzę. W ciągu sprintu treningowego duży nacisk postawiony będzie na feedback indywidualny oraz naukę. Zadania wykonane podczas tego sprintu będą brane pod uwagę w trakcie wystawiania referencji. W trakcie sprintów treningowych Uczestnicy mogą nadrobić zaległe zadania z poprzednich sprintów technicznych.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *