Aktualności

Informacje ogólne

Od 1.5 roku prowadzę cherry-it.pl. Aby przygotować się i poprowadzić spotkania, mentoringi, dodać materiały, porozmawiać z hipotetycznymi projektami, wymyśleć zadania na projekty, sprawdzić slacki i maile poświęcam min 8h dziennie, dodatkowo pracując na etacie jako tester i starając się żyć jak normalny człowiek 🙂 Zakładając cherry-it.pl miałam na uwadze tylko miłość do testów i chęć przekazywania wiedzy. Zaniedbałam organizacyjną i zarządczą stronę bo myślałam, że samymi testami da się żyć. Niestety okazało się, że nie do końca. Ostatnio przez chorobę oraz większość zadań organizacyjnych nie starczało mi już czasu, aby przygotować dobre materiały, pomyśleć nad planem, odpocząć… Praca wolontaryjna i nierówna walka z przychodzącymi wiadomościami (dziennie jest ich około 1000), stres i ciągłe wyrzuty sumienia, że jeszcze nie zrobione to i tamto zaowocowała wielkim dołem i upadkiem zdrowia.

Jako Tester z powołania nie ma mojej zgody na spadek jakości inicjatyw cherry-it.pl, dlatego zamierzam wprowadzić plan naprawczy. Każda inicjatywa jest w fazie reorganizacji. Żeby nie było problemów z odróżnieniem co zostało już zrobione a co nie, całe menu cherry-it zostanie usunięte we wtorek 27.08. Przez trzy tygodnie zakładki będą wracać i jeśli powrócą oznacza to, że dana inicjatywa jest już przeorganizowana i czeka na Waszą opinię. Żeby powstało z nich coś o świetnej jakości bardzo potrzebuję Waszej pomocy. Jeżeli po reorganizacji nadal widzicie, ze jest coś nie tak dawajcie znać! Zawsze jestem wdzięczna za konstruktywną krytykę i nigdy się za nią nie obrażam 😉

Nie jestem też w stanie już pracować 8h tylko w sposób charytatywny. Brakuje mi przez to czasu na nagranie materiałów na youtube (notatki już gotowe, tylko ciągle na nagranie nie ma czasu, bo często pracę kończę późno w nocy), dokończenie bardziej zaawansowanych kursów i innych inicjatyw, które będą częściowo odpłatne. Dlatego część inicjatyw bezpłatnych zostanie okrojona, abym miała czas na przygotowanie porządnych materiałów, artykułów i kursów. Będę również tu potrzebowała pomocy wolontariuszy, niestety na wynagrodzenie nie mogę sobie jeszcze pozwolić, ale wolontariuszom w podziękowaniu za pracę będę proponować mentoring lub konsultacje 🙂 O nowych formach inicjatyw będę informować na bieżąco w miarę reorganizacji.

A co się jeszcze zmieni?
Cherry-IT: Konkurs
– w czerwcu odbył się konkurs, który nie został jeszcze rozstrzygnięty! Czas to w końcu zrobić! W środę zostaną ogłoszeni trzej zwycięzcy. Po zapoznaniu się z odpowiedziami postanowiłam nadać dodatkowo 5 wyróżnień 🙂 Podsumowanie konkursu również opublikuję w środę!

Cherry-IT: Projekty
– Grupy projektowe zostaną podzielone na 7 poziomów. Ukończenie każdego poziomu jest certyfikowane. Aby otrzymać certyfikat poziomu nalezy wykonać wszystkie zadania poziomowe i odpowiedzieć na parę pytań teoretycznych. Sposób certyfikowania zostanie opisany w regulaminie po reorganizacji.
– Projekty oficjalnie wznowione zostaną w czwartek, ze względu na prace konserwacyjne na środowiskach. Ale od wtorku przystępujemy do rozgrzewki przed sprintem! Na kanale info-organizacyjne pojawi się krótki opis daily. Do czwartku proszę zapoznawajcie się z informacjami o projekcie i próbujcie wysyłać daily. Docelowe zadania pojawią sie w czwarek po uruchomieniu środowisk. Wcześniej nie zostaną upublicznione, gdyż wcześniejsze ich wykonywanie zaburzyłoby pracę nad środowiskami. Jako tablicy kanbanowej będziemy używali tablicę trello.
– W środę zostaną udostępnione narzędzia do projektów – wraz z krótkim opisem użycia. Jeśli będzie problem zostanie zrobione krótkie spotkanie typu live pokazujące zastosowanie tego narzędzia. Decyzja będzie należała do Uczestników.
– Rozpoczynam zbieranie pierwszych pytań na pierwsze nagranie Q&A – pytania z zakresu testów można przesyłać w formularzu https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdazUDsHiV12QPN4CcJLmUFQwUXjegdjkhm8eSuCA3NWyRYZg/viewform?usp=sf_link
– Zamykane są zbędne Slacki, a aktualne będą porządkowane.
– Przypomniania do kandydatów na martwe dusze zostaną wysłane 9.09.
– Aktualnie feebacki projektowe będą udzielane tylko grupowo. Nie dotyczy zaległych feedbacków – te będą wysyłane od jutra przez trzy tygodnie.
– Jeśli ktoś nie ma nadal dostępów proszę wysyłać wiadomości na messanger Cherry-IT. Na prywatny messanger nie odpowiadam (za dużo wiadomości). We wtorek messanger cherry-it będzie czyszczony, więc wszystkie zaległe wiadomości zostaną odpowiedziane!
– możliwe jest wydanie referencji. Można się zgłaszać pod adresem email: referencje.cherryit@gmail.com. Wszystkie zaległe referencje zostaną wydane do piątku.

Cherry-IT: Zostań Testerem
– Do tej pory pomimo przygotowanych notatek nie miałam możliwości nagrania treści. Ze względu, że inne inicjatywy zostają okrojone teraz ten czas się pojawi. Materiały w tym cyklu pojawiać się będą co dwa tygodnie: najpierw nagranie, pod nagraniem będzie można zadawać pytania, a po dwóch tygodniach pojawi się artykuł z odpowiedziami na pytania lub poszerzeniem tematu poruszonego w nagraniu. Będą publikowane również zadania z rozwiązaniami.
– Zaktualizowane informacje organizacyjne i regulamin pojawią się wkrótce na blogu.
– Grupa FB zmieni funkcję z tablicy ogłoszeń na grupę dyskusyjną. Zachęcam do rozpoczynania dyskusji, jeśli nie to sama takie dyskusje będę inicjować 😉

Cherry-IT: Zostań Testerem Automatycznym
– Do tej pory pomimo przygotowanych notatek nie miałam możliwości nagrania treści. Ze względu, że inne inicjatywy zostają okrojone teraz ten czas się pojawi. Materiały w tym cyklu pojawiać się będą co dwa tygodnie: najpierw nagranie, pod nagraniem będzie można zadawać pytania, a po dwóch tygodniach pojawi się artykuł z odpowiedziami na pytania lub poszerzeniem tematu poruszonego w nagraniu. Będą publikowane również zadania z rozwiązaniami.
– Zaktualizowane informacje organizacyjne i regulamin pojawią się wkrótce na blogu.
– Proszę przygotujcie :

  • IntelliJ (https://www.jetbrains.com/idea/) albo inne pasujące Wam narzędzie do pisania kodu,
  • GIT – https://git-scm.com/book/pl/v1/Pierwsze-kroki-Instalacja-Git + założenie konta na github.
    – Grupa FB zmieni funkcję z tablicy ogłoszeń na grupę dyskusyjną. Zachęcam do rozpoczynania dyskusji, jeśli nie to sama takie dyskusje będę inicjować 😉

Cherry-IT: Kursy
– Aktualnie Kursy są w fazie nagrywania. Pierwszy kurs będzie dostępny w październiku. Szczegóły wkrótce!

Cherry-IT: Rekrutacja
– Zamierzam stworzyć bazę danych CV osób, które będę mogła polecać znajomym i firmom, jako testerów do zatrudnienia. Wkrótce pojawi się więcej informacji na ten temat oraz w jaki sposób będzie można dodać swoje CV 🙂

Poradnik Juniora
– jest to cykl zbierający informacje niezbędne dla Juniorów. Rozwijany będzie w formie podobnej do książki.

Komunikacja
– Mam bardzo duże zaległości w odpowiadaniu na maile, dlatego przez kolejne trzy tygodnie będę chciała odpowiedzieć na wszystkie maile ze wszystkich skrzynek.
– Nastąpi zmiana w komunikacji, aby nie dopuścić do codziennych fali maili o wysokości 1000 lub więcej wiadomości.

Podsumowując we wtorek 27.08 z menu znikają wszystkie zakładki. Powrócą jak zostaną zaktualizowane, czyli przez kolejne trzy tygodnie lub krócej 🙂 Część inicjatyw zostanie okrojona na rzecz bardziej zaawansowanych i regularnych materiałów. A w niedalekiej przyszłości będę potrzebowała pomoc wolontariuszy, którzy w zamian otrzymają konsultacje lub mentoring 🙂 Zabiegi te mają na celu zmniejszenie ilości godzin mojej pracy (gdyż teraz dziennie jest to ponad 16 h) oraz zwiększenie jakości nauki i materiałów.

One Comment

  • Krzysiek

    To teraz pozostaje włożyć jeszcze więcej serducha w naukę i testy, żeby wyjąć z nich jeszcze więcej i być może w późniejszym czasie pomóc Ci jako wolontariusz! Powodzenia póki co i trzymam kciuki + bardzo fajny post, taki szczery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *