Informacje organizacyjne

 1. Informacje ogólne o cyklu

Cykl Cherry-IT: Zostań Testerem Automatycznym przeznaczony jest dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z automatyzacją testów. Cykl jest bezpłatną inicjatywą. Pracować będziemy w Javie, będziemy używać Selenium.

Budowa cyklu

Inicjatywa zbudowana jest w oparciu o miesięczne cykle. W ramach jednego miesiąca omawiane jest jedno zagadnienie związane z testami automatycznymi. W pierwszym tygodniu miesiąca publikowany jest artykuł wprowadzający do tematu. W drugim tygodniu na kanale youtube publikowane jest wideo. Trzeci tydzień to zadanie, które ma podsumować wiedzę z poprzednich dwóch tygodni. Odpowiedź publikowana będzie w trzecim tygodniu kolejnego miesiąca. W czwartym tygodniu pojawiać się będzie artykuł podsumowujący wiedzę z danego miesiąca.

Dodatkową możliwością będzie wzięcie udziału w prawdziwym automatyzacyjnym projekcie, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Informacje o projektach automatyzacyjnych oraz o naborach będą podawane w osobnych postach.

Podczas trwania cyklu nie są przewidziane feedbacki indywidualne. Osoby, które będą wykonywały zadania będą mogły je porównywać z rozwiązaniami i na tej podstawie poprawiać je. Co pewien czas będą organizowane spotkania Q&A, gdzie będzie można zadać pytanie na temat błędów, które pomimo porównania z odpowiedziami, nadal są niejasne. O terminach spotkań będę informować w osobnych postach.

Komunikacja

Komunikacja w cyklu odbywa się wielokanałowo:

 • grupa FB: istnieje grupa na FB poświęcona cyklowi. Założeniem tej grupy jest publikowanie ogłoszeń oraz dyskusja na tematy związane z testami automatyzacyjnymi. Adres grupy: https://www.facebook.com/groups/195487914423878/
 • blog: na blogu stworzone zostało miejsce, gdzie zebrane są wszystkie materiały dotyczące cyklu (artykuły, zadania, odpowiedzi do zadań). Nie trzeba wertować grupy FB, aby znaleźć wszystko w jednym miejscu! Adres: http://cherry-it.pl/cherry-it-zostan-testerem-automatyzujacym/
 • email: jeśli masz pytanie, którego nie możesz lub nie chcesz zadać na forum proszę o kontakt za pomocą emaila: zostan.testerem.automatycznym@gmail.com
 • newsletter: od lipca zostanie uruchomiony newsletter dotyczący cyklu, w którym będzie opisywane co wydarzyło się w ostatnim miesiącu cyklu oraz co jest planowane na kolejny miesiąc. Informację o zapisie na newsletter podam w pierwszym tygodniu lipca.
 • youtube: materiały wideo publikowane będą na kanale youtube. Adres: https://www.youtube.com/channel/UCbBwAKA9RkCn-8fbzsWv-1A . Zachęcam do zasubskrybowania kanału, aby nie przegapić nowości!
 • spotkania Q&A – co pewien czas będą odbywały się spotkania Q&A, na których osoby będą mogły zadać pytania na temat niezrozumiałych części materiałów lub błędów, z którymi osoba nie może sobie poradzić. O terminach spotkań będę informować na blogu i grupie FB.

2. Cel cyklu

Celem cyklu jest pomoc osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z testami automatycznymi. W ramach cyklu osoby mogą zapoznać się z niezbędną teorią oraz praktyką, aby w pełni zrozumieć na czym polega ten rodzaj testów. Osobom, które mają już niewielkie doświadczenie, cykl może pomóc w uporządkowaniu wiedzy.

3. Terminarz

Miesiąc Pierwszy: Lipiec 2019 (temat miesiąca zostanie ogłoszony 30.06.2019)

 • artykuł wprowadzający: 4.07.2019
 • nagranie: 11.07.2019
 • zadanie: 18.07.2019
 • artykuł podsumowujący: 25.07.2019

4. Potrzebne narzędzia

5. Regulamin cyklu

Jak dołączyć do cyklu?

Aby dołączyć do cyklu wystarczy tylko śledzić artykuły, oglądać nagrania i wykonywać zadania. Nie ma zapisów, każda osoba może w każdym momencie dołączyć. Zachęcam do zapisu na grupę FB i zasubskrybowania kanału youtube oraz zapisu do newslettera (dostępnego od lipca), ale nie jest to wymóg.

Jak zrezygnować z uczestnictwa w cyklu?

Rezygnacja z cyklu polega na zaprzestaniu udziału w cyklu. Nie trzeba ani zgłaszać rezygnacji ani wypełniać żadnych formalności. Do cyklu można powrócić zawsze.

Udostępnianie materiałów

Niektóre osoby mogą chcieć podzielić się dodatkowymi materiałami z innymi uczestnikami cyklu. Miejsce na to jest na grupie FB. Materiały zostaną opublikowane po mojej weryfikacji (materiały muszą być wartościowe). Jeśli będę miała wątpliwości o wartości materiałów, będę zasięgać rady innych seniorów 🙂 Udostępniając jakiekolwiek materiały pamiętajcie o poszanowaniu praw autorskich! Wszelkie materiały, które łamią prawa autorskie, będą natychmiastowo usuwane!

Zasady współpracy

 • Osoby, które będą obrażały, dyskryminowały lub w jakikolwiek sposób negatywnie zachowywały się względem innych uczestników będą natychmiastowo usuwane/ blokowane.
 • Osoby, które będą łamały prawa autorskie będa natychmiastowo usuwane/ blokowane.
 • Osoby, które będą wprowadzały chaos, dezinformację będa natychmiastowo usuwane/ blokowane.

 

Dokument będzie rozbudowywany, o wszystkich zmianach w dokumencie będę informować na blogu i grupie FB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *