Uncategorized

Cherry-IT: Zostań testerem – informacje organizacyjne cyklu

Wpis archiwalny – opicywana inicjatywa zmieniła formę. Aktualne informacje na temat inicjatywy dostępne są pod tym linkiem

 1. Informacje podstawowe

Cykl Cherry-IT: Zostań Testerem to cykl spotkań stacjonarnych i zdalnych, których celem jest przygotowanie Juniorów Testerów Manualnych do podjęcia pierwszej pracy oraz ugruntowanie wiedzy osób, które już testują. Do cyklu może dołączyć każdy, kto jest zainteresowany testowaniem oprogramowania.

Udział w spotkaniach zdalnych i stacjonarnych Cyklu jest bezpłatny. W ramach cyklu można zdobyć wiedzę (słuchając nagrań oraz uczestnicząc w spotkaniach), praktykę (biorąc udział w inicjatywie Cherry-IT: Projekty, który jest uzupełnieniem cyklu oraz rozwiązując zadania z Wyzwania Testera Manualnego oraz prac domowych cyklu) oraz możliwość dyskusji na różne ciekawe tematy testerskie i wymianę myśli.

1.1. Organizacja cyklu

Jak będzie wyglądał cykl? Raz w miesiącu na kanale youtube będą publikowane materiały. Każdy będzie mógł ich odsłuchać. Do każdego nagrania opublikowana będzie praca domowa. Odpowiedzi do pracy domowej będę zamieszczać na bitbucket i będzie można sobie samodzielnie sprawdzić poprawność. Po dwóch tygodniach od każdego nagrania będzie ogłaszana sesja Q&A, na której będzie można wyjaśnić niezrozumiałe fragmenty materiału lub omówić pracę domową 🙂 Materiał cyklu został rozszerzony o nowe treści w porównaniu do poprzednich edycji. Może służyć jako baza do nauki do certyfikatu ISTQB.

1.2. Do kogo skierowany jest cykl?

Cykl jest kierowany do osób, które chcą rozpocząć swoją karierę jako Tester Manualny oraz do osób, które już w zawodzie pracują. Cykl podzielony będzie na dwa poziomy:

 • podstawowy – dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z testami lub dla osób z doświadczeniem, które tą wiedzę chcą sobie ugruntować. Przedmiotem spotkań są zagadnienia teoretyczne, które są niezbędne w rozpoczęciu pracy. Podanych jest też dużo przykładów zastosowań przedstawionej wiedzy.
 • zaawansowanym – w trakcie tych spotkań/ nagrań rozpatrywane są problemy testerskie oraz bardziej zaawansowane zagadnienia poparte praktycznymi przykładami. Celem tego poziomu jest pokazanie, że testy manualne to nie tylko “klikanie”, a poważna gałąź testów.

1.3. Główny cel cyklu

Cykl Cherry-IT: Zostań Testerem to cykl spotkań stacjonarnych i zdalnych, których celem jest przygotowanie Juniorów Testerów Manualnych do podjęcia pierwszej pracy oraz ugruntowanie wiedzy osób, które już testują oraz wymiana myśli.

1.4. Zalety oraz wartości cyklu

Zaletą uczestnictwa w cyklu jest możliwość bezpłatnego pozyskania wiedzy oraz praktyki, a także wymiana myśli z innymi testerami.

 1. Ogólne zasady cyklu:

2.1. Dołączenie do cyklu

Dołączyć do cyklu można w każdym momencie, choć zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi materiałami, jeśli dołączamy później. Udział w cyklu jest bezpłatny. Aby dołączyć wystarczy zapoznać się z materiałami i wykonywać zadania domowe. W celach statystycznych zachęcam do subskrybowania kanału na youtube i zapisania się na newsletter, ponieważ dzięki temu będę wiedzieć ile osób uczestniczy w cyklu, a Uczestnicy będą na bieżąco informowani o nowych nagraniach (subskrypcja youtube) oraz nowych materiałach (newsletter).

2.2. Rezygnacja z cyklu

Każda osoba może w każdym momencie zrezygnować z cyklu. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami lub czynnościami . Taka osoba po prostu przestaje wykonywać zadania i uczestniczyć w spotkaniach. W każdej chwili taka osoba może powrócić do cyklu.

 1. Terminarz nagrań i spotkań

Nagrania publikowane będą raz w miesiącu (w 3 tygodniu miesiąca) na youtube. Transkrypcja nagrań wraz z artykułami rozwijającymi zagadnienia oraz zadaniami i linkami do odpowiedzi dostępne będą na blogu w specjalnie wydzielonym miejscu:

Spotkania typu Q&A cyklu odbywać się będą raz w miesiącu. Termin będzie publikowany na grupie FB oraz na blogu na tydzień przed spotkaniem.

Spotkania stacjonarne cyklu odbywają się w Trójmieście. Edycja trwa 6 miesięcy i powtarzana jest co roku. Zapisy na nie ogłaszane są osobno. Zakres stacjonarnego cyklu jest poszerzony, a prace odbywają się na prawdziwych projektach.

 1. Miejsce zamieszczania materiałów

Materiały zamieszczane są na specjalnie wydzielonym miejscu na blogu oraz na kanale youtube.

Na blogu zamieszczane są transkrypcje dla osób niedosłyszących i niesłyszących, artykuły poszerzające zagadnienia omawiane na nagraniach, prace domowe oraz zadania z Wyzwania Testera Manualnego.

 1. Komunikacja w cyklu

Komunikacja w cyklu jest bardzo ważnym elementem i może odbywać się na wielu poziomach: bloga, maila, newslettera, grupy na FB oraz komentarzy.

5.1. Blog

Na blogu istnieje specjalne miejsce, gdzie wszystkie materiały zebrane są w jednym miejscu. Można znaleźć tutaj:

 • transkrypcje dla osób niesłyszących i niedosłyszących,
 • artykuły poszerzające poruszany na nagraniu temat,
 • praca domowa wraz z odpowiedziami (odpowiedzi publikowane będą około 2 tygodnie po opublikowaniu zadań pracy domowej),
 • zadania Wyzwania Testera Manualnego,
 • terminy spotkań Q&A oraz bieżące ogłoszenia.

5.2. Email i newsletter.

Jeśli pojawią się jakieś pytania zachęcam do wysłania maila na adres zostan.testerem.cherry@gmail.com.

5.3. Grupa na FB

Istnieje grupa na FB, gdzie zachęcam do podejmowania dyskusji na tematy związane z cyklem. Adres grupy znajduje się w punkcie Najważniejsze linki.

 1. Wyzwanie testerskie

Dodatkowym elementem cyklu jest Wyzwanie Testera Manualnego. W ramach cyklu Cherry-IT: Zostań Testerem zostanie uruchomione Manualne Wyzwanie Testerskie! Raz w miesiącu będą publikowane zadania, ktore nalezy rozwiazac. W wyzwaniu mozna wziac udzial na dwa sposoby:

 1. Osoba rozwiązuje zadanie i wysyła je do wypunktowania. Po terminie nadsyłania rozwiązań rozwiązanie zadania publikowane jest na blogu. Osoby zbierają punkty, za które mogą dostać nagrody.
 2. Osoby rozwiązują zadania, ale nie wysyłają odpowiedzi. Natomiast samodzielnie, w dogodnym terminie, sprawdzają zadanie z odpowiedziami z bloga 🙂

 

 1. Najważniejsze linki:

Regulamin: [regulamin cyklu pojawi się na tydzień przed pierwszym nagraniem]

Blog: cherry-it.pl

youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbBwAKA9RkCn-8fbzsWv-1A

Grupa na FB: https://www.facebook.com/groups/2133784529983322/

Strona na FB: https://www.facebook.com/Cherry-it-1876989569282481/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *