Świąteczny Kalendarz Testerski – dzień trzeci!

Dziś wieczorem w Trójmieście zaczął padać śnieg, co prawda trochę nieśmiało, ale już pierwsze koty za płoty 😀 Czas idealny do przemyśleń i pomysłów. Początkowo chciałam, aby Świąteczny Kalendarz Testerski był podsumowaniem roku, ale śnieg natchnął mnie w innym kierunku. Wymyśliłam, więc aby ten nasz kalendarz kończył się świątecznym portfolio. Dodatkowo w pierwszej połowie kalendarza zajmiemy się wyzwaniami manualnymi, a w drugiej automatyzacyjnymi, dlatego bardzo zachęcam do uczestnictwa 🙂

Zaktualizowane materiały:

Zaktualizowane zostały dwa materiały:

Nadal pracuję nad aktualizacją wszystkich materiałów projektowych 😉 

Nabory/ Przygotowania:

Tak jak pisałam już we wczorajszej kartce szykuje się nowy nabór (planuję projekt ze ścisłym mentoringiem 😉 ). Dziś chciałabym opowiedzieć jak taki projekt wygląda oraz jak wygląda praca w projekcie?

Od Nowego Roku bardzo chciałabym postawić nacisk na mentoring. Planuję więcej regularnych projektów mentoringowych, więc może zacznę opowiadać od tej strony 😉 Projekt ze ścisłym mentoringiem, to projekt, który poza zadaniami standardowymi projektu, ma jeszcze spotkania oraz zadania indywidualne. Planuję aby takie spotkanie odbywało się co dwa tygodnie, aby Uczestnik miał czas uporać się z zadaniami. Praca w projekcie jest w systemie zadaniowym. Uczestnik pracuje wtedy kiedy może, a spotkania i terminy ustalamy indywidualnie (jedynym wyjątkiem są spotkania Q&A, ponieważ mają one stały termin, ale za to są nagrywane). Projekty noworoczne planuję w taki sposób, aby szacunkowo osoba mogła min 1h dziennie nad nim popracować, więc bardzo prosze o wzięcie tego pod uwagę przy rekrutacjach 🙂 

Nowy materiał:

Aktualnie pracuję nad dwoma nowymi materiałami, których jeszcze nie skończyłam, ale planuję dokończyć w weekend. Będą to Niezbędnik Uczestnika i Niezbędnik Kandydata. Dokumenty te pomogą osobom w zdecydowaniu, czy chcą się dołączyć do inicjatywy (Niezbędnik Kandydata) i zbiorą niezbędną wiedzę, która pomoże Uczestnikom rozpocząć pracę w projekcie (Niezbędnik Uczestnika).  Jeśli macie pytania lub chcielibyście, aby odpowiedzi na Wasze pytania znalazły się w Niezbędnikach, wysyłajcie je tu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8xgR-mFWyDOrqSlbGVPaZefADxErIkae_8GMI2WupZMCuXQ/viewform?usp=sf_link

Wyzwanie testerskie:

Kochani! Wyzwaniem z drugiego dnia było zgłoszenie błędu. Wyzwanie dosyć ogólne, bardziej na rozgrzewkę 🙂

W trakcie dnia pojawiły się dwa pytania (za które bardzo dziękuję!):

  • Czy rozwiązanie trzeba wysłać? – Nie, nie trzeba (ale jest możliwość, aby w nowym roku podesłać portfolio do weryfikacji!). Będę starała się kolejnego dnia publikować wskazówki i odpowiedzi do zadań, a raz w tygodniu zrobić Q&A, abyście mogli zadać pytania na żywo 🙂 Termin pierwszego Q&A podam jutro w kolejnej kartce z kalendarza!
  • Czy błąd ma być wymyślony czy do jakiegoś systemu? – Ja zachęcam, aby błąd dotyczył realnego systemu, ale w pierwszym zadaniu można potraktować to czysto teoretycznie.

Wskazówki do zadania z dnia drugiego:

Szerszy materiał na temat zgłoszeń błędu pojawi się w Niezbędniku Uczestnika w poniedziałek, ale już dziś chciałabym abyś zwrócił uwagę na niektóre aspekty:

  • nazwa, krótka, jednozdaniowa, odzwierciedlająca dokładnie co się stało i gdzie,
  • krótki opis – jeśli potrzebny,
  • kroki reprodukcji,
  • wersja systemu, na której błąd został znaleziony,
  • nazwa środowiska, na której błąd został znaleziony,
  • czy błąd jest powtarzalny, czy randomowy,
  • print screen, jeśli jest pomocny
  • i wszystkie informacje, które pomogą w zdiagnozowaniu, znalezieniu lub rozwiązaniu błędu 🙂 

Zadanie na dzień trzeci:

Wybierz projekt, na którym będziesz chciał pracować. To może być projekt typu open source, pamiętaj o prawach autorskich 🙂 Na tym projekcie będziesz wykonywał już zadania do końca roku! Natomiast materiał o projektach open-source postaram się zamieścić jutro, może będzie pomocny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *