Uncategorized

Niezbędnik Juniora Testera Manualnego – CV cz. I

Wyobraź sobie, że jesteś Rekruterką. Do Twoich obowiązków należy czytanie i selekcja napływających do firmy CV, cały stosik, który napłynął dziś został już przejrzany i posortowany. Przychodzisz kolejnego dnia, a na biurku piętrzy się kolejny pokaźny stos CV, które napłynęły wieczorem i w nocy. Masz tylko 2 godziny, aby je przejrzeć, gdyż potem zaczynasz rozmowy rekrutacyjne. Z Twoich matematycznych wyliczeń wynika, że każdemu CV możesz poświęcić maksymalnie minutę…

Na podstawie powyższej historii możemy zauważyć, że Rekruterzy mają bardzo mało czasu na zapoznanie się z pojedynczym CV, więc nie analizują go pod wszystkimi kątami. Starają się wyłuskać, jak najwięcej danych, w jak najkrótszym czasie, ale możemy zwiększyć swoje szanse na rozmowę stosując się do poniżej opisanych w artykule rad.

Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza z nich poświęcona jest wizualnym aspektom CV, druga to analiza wszystkich elementów dokumentu z uwzględnieniem najczęstszych błędów, a trzecia to dodatkowe dobre rady i przykładowy poglądowy szablon CV.

Wizualne aspekty CV

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby ubiegające się o pracę jest zbyt strojne i wymyślne CV. W Internecie istnieje masa różnych wzorów i gotowych szkieletów CV. Niektóre są bardzo efektowne, inne zwyczajne, proste. O ile wymuskane graficznie CV będzie idealne dla grafika komputerowego, to osobie ubiegającej się o stanowisko testera może ono zaszkodzić.

Jak już wcześniej wspominałam Rekruter ma bardzo niewiele czasu przeznaczonego na określone CV. Dokumenty, które są kolorowe i bogate w grafikę najczęściej są nieczytelne. Po obejrzeniu ich Rekruter nie jest w stanie określić na jakim etapie, poziomie są nasze techniczne umiejętności. W wielu przypadkach musi poświęcić też więcej czasu na wyszukiwanie informacji, gdyż bardzo często są one zaszyte na różnych obrazkach.

Czasem spotykam się z opinią, że CV powinno przykuwać uwagę Rekrutera. Ale z mojego doświadczenia, lepiej aby CV było skromne i przejrzyste, w którym natychmiastowo możemy wyselekcjonować informacje na temat kandydata, niż bardziej przypominające dzieło sztuki graficznej. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy przywiązywać wagi do estetyki naszego CV.

Jakie ono powinno być? Przede wszystkim schludne i czytelne. Elementy dokumentu oraz ważne informacje powinny być wyróżnione (wygrubione). Nie powinien natomiast być widoczny chaos. Jeśli opisujemy nasze doświadczenie, to w odpowiednim miejscu dokumentu. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy doświadczenie opisujemy w różnych miejscach CV np. częściowo w edukacji, hobby i doświadczeniu. Taki chaos dyskwalifikuje CV już na samym początku.

Jednym z kolejnych grzechów jest użycie zbyt dużej liczby kolorów. Dokument przypominający tęczę jest nieczytelny i odciąga uwagę Rekrutera od naszych osiągnięć. Dobrą praktyką jest użycie dwóch, góra trzech kolorów, najlepiej stonowanych (np. czerń, granat, szarości). Najczęściej odradzane są kolory neonowe, które rozpraszają czytelnika. Ponadto kolory wyświetlane na naszym ekranie mogą wyglądać inaczej na ekranie Rekrutera lub po wydrukowaniu. Jeśli natomiast Rekruter wydrukuje na szaro nasze kolorowe CV, może ono okazać się kompletnie nieczytelne.

Jeśli chcemy zamieścić zdjęcie w CV to musi to być zdjęcie profesjonalne. Nie może być to zdjęcie profilowe z FB (a i z takimi CV się spotykałam). Zdjęcie powinno być schludne. Osoba na zdjęciu powinna być ubrana ładnie i elegancko. Paniom odradzane są dekolty i mocny makijaż.

Często przeglądając CV osób chcących pracować jako tester zwracam szczególną uwagę na błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Jest to dla mnie bardzo ważna informacja, gdyż jeśli takie błędy znajdę to domyślam się, że ta osoba jako tester może być niedokładna.

Podsumowując, przygotowując CV pamiętaj o:

  • Prostym i czytelnym wzorcu dokumentu. Unikaj wzorców wymyślnych, które bardziej możemy zaliczyć do obrazów, niż do klasycznych szablonów CV. Zabieg taki ułatwi Rekruterowi wyszukiwanie informacji o Tobie, a co za tym idzie zmniejsza szanse na pominięcie ważnych danych dotyczących np. Twojego doświadczenia i zwiększa szanse na rozmowę rekrutacyjną.
  • Nie przesadzaj z ilością kolorów w dokumencie. Zbyt kolorowy dokument rozprasza uwagę od Twoich merytorycznych i zawodowych osiągnięć. Staraj się używać dwóch – trzech stonowanych kolorów. Dzięki temu CV będzie wyglądać schludnie i profesjonalnie.
  • Wybierając zdjęcie do CV staraj się aby było ładne, optymistyczne i eleganckie. Unikaj zdjęć typu profilowe na FB.
  • Sprawdź, czy w CV nie wkradły się błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Jeśli dokument będzie nimi najeżony, będzie to oznaczać, że jako tester jesteś niechlujny i nieuważny, a to może być podstawa do odrzucenia CV.

4 komentarze

  • Wiktor

    „Jest to dla mnie bardzo ważna informacja, gdyż jeśli takie błędy znajdę jest to domyślam się, że ta osoba jako tester może być niedokładna.” Wydaje mi się, że miało być OK, ale w zdaniu o dokładności wyjątkowo niefortunnie zdażył się błąd – o jedno „jest” za dużo, przez co zdanie jest niedokładne 🙂

    A ze względu na fakt, że staram się o pracę testera, zgłaszam ten mały błąd i czytam dalej. Na pewno zweryfikuję swoje dokumenty pod kątem uwag zamieszczonych w tych wpisach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *