Świąteczny kalendarz Testerski – edycja 2021!

Dzień dwudziesty czwarty

Pomału zbliżamy się do końca świątecznej części kalendarza. Bardzo bym chciała Wam życzyć spokojnych, zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia! Spełnienia wszystkich marzeń, zarówno tych zawodowych, testerskich, jak i tych osobistych! Abu spełniły się wszystkie Wasze plany i postanowienia! Wesołych świąt!!!

Dzień dwudziesty trzeci

Co prawda dopiero jutro rozpoczną się święta, ale już dziś wykopuję się spod stosów ulepionych pierogów, upieczonych ciast, ciasteczek i pierników 😊 Chciałabym Wam powiedzieć, że na dwa dni świątecznie kalendarz zostanie wstrzymany, aby później zmienić tematy bugowo, przypadkowo – testowo, regresyjne na tematy ścieżek rozwoju testerskiego i planów na kolejny rok! Planowanie jest bardzo ważne, szczególnie w karierach związanych z tematami IT. Bardzo chętnie bym wysłuchała Waszych pomysłów na rozwój i jeśli mogę coś doradzić to z przyjemnością Wam podoradzam!

Dzień dwudziesty drugi

Ostatnio rozmawialiśmy o tym jak ważna jest regresja. Jednym z poprzednich zadań było natomiast przygotowanie przypadków testowych. Co Wy na to, aby to połączyć i stworzyć listę regresyjną? Polecam skupić się na jednej funkcjonalności i najpierw wykonać jej regresję. Dawajcie znać, jeśli pojawią się jakieś pytania!

Dzień dwudziesty pierwszy!

Dziś odbyło się spotkanie, które (już teraz wiem!) zaowocuje dwoma cyklami (testy mobilne oraz bezpieczeństwo i wydajność) oraz jednym szkoleniem z postmana! Bardzo dziękuję wszystkim Uczestnikom za obecność i już zapraszam na kolejne spotkania w przyszłym roku!

Link do spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=bcdYEX4Jfl8

Dzień dwudziesty!

Do świąt coraz bliżej, ale mam nadzieję, że macie jeszcze trochę siły na zadanie 😊 W poprzednich dniach rozmawialiśmy o błędach i przypadkach testowych. Gdzie możemy połączyć wszystkie te umiejętności? Wykonując regresję! Pewnie wiecie, że regresja to ponowne przetestowanie przetestowanego kodu po wprowadzeniu istotnej zmiany. Regresję powinniśmy wykonywać często. Dobrą praktyką jest wykonywanie regresji po każdym sprincie. Czy mieliście kiedyś możliwość samodzielnego stworzenia i przeprowadzenia regresji?

Dzień dziewiętnasty

Dziś niesamowicie leniwy dzień. Z pełną premedytacją zostawiam pracę, aby złapać oddech przed świętami 😊 Mam nadzieję, że i wy mieliście możliwość odpocząć!

 

Dzień osiemnasty

Praca testera często wymaga zadawania pytań. Niestety umiejętność celnego zadawania pytań jest bardzo rzadko spotykaną umiejętnością wśród grona testerów. Na szczęście tę umiejętność możemy sobie wypracować! Bardzo pomocne w tym są mentoringi i spotkania zespołowe. Jeśli masz możliwość, bardzo serdecznie zachęcam Cię, abyś pytania zadawał i prosił o feedback z pytań 😊 To najprostsza droga do nauczenia się odpowiedniego formułowania zapytań. A ja ze swojej strony chciałabym przypomnieć o właśnie trwającym naborze na mentoring Cherry-IT: Mentoring!

 

Dzień siedemnasty

Kolejnym pytaniem jakie często słyszę w aspekcie przypadków testowych, to jak szczegółowe powinny być? Tu niestety można odpowiedzieć tylko: to zależy od wielu czynników. Najczęściej od tego jak dużo czasu możemy poświęcić na dokumentację przypadkową oraz w jakim etapie życia projekt się znajduje.

Bardziej szczegółowe przypadki testowe możemy pisać w sytuacji, kiedy mamy dosyć dużo czasu oraz w przypadku, kiedy projekt jest „okrzepnięty”, w bardziej stabilnym stadium.

Ogólne przypadki piszemy wtedy, kiedy projekt jest bardzo dynamiczny, najczęściej w fazie dewelopmentu. Wtedy często odstępujemy od dokumentacji przypadkami na rzecz checklist. A czy Wy macie sprawdzone sposoby na podjęcie decyzji o szczegółowości przypadków?

 

Dzień szesnasty!

Aby zdążyć przed kolejnym spotkaniem, na które już teraz bardzo serdecznie Was zapraszam (21.12.2021 godz. 20.30), czas na kolejne zadanie!

Zadanie: Zaprojektuj przypadek testowy dla wybranego systemu, przypadek może być sanity lub E2E, niskiego lub wysokiego poziomu 😊 A później, po zaprojektowaniu, napisz go!

 

Dzień piętnasty!

Podstawowymi obowiązkami testera jest znajdywanie, zgłaszanie i opieka nad błędem (nad tym tematem pochyliliśmy się w zeszłym tygodniu) i dokumentowanie testów w formie przypadków testowych (tym tematem postaram się zająć w kolejnych dniach). Dziś chciałabym odpowiedzieć na pytanie: kiedy powinniśmy pisać przypadki testowe?

Odpowiedź jest banalnie prosta: wtedy, kiedy potrzeba 😀 Dopiero kiedy zaczniemy zastanawiać się kiedy taka potrzeba się pojawia, zaczynają się schody. Osobiście piszę przypadki testowe dla kluczowych funkcjonalności lub funkcjonalności błędogennych. Te miejsca i funkcjonalności często lokalizuję dzięki doświadczeniu, ale i również dzięki rozmowom z Analitykami i Product Ownerem. Czy jest jakaś złota zasada? Osobiście uważam, że należy pisać tyle przypadków testowych, aby pokryć kluczowe funkcjonalności, oraz mieć możliwość ich utrzymania i wykorzystania. A według Ciebie, kiedy należy pisać przypadki testowe?

Dzień czternasty

Dzisiejsza niespodzianka to spotkanie o 20.30, któe odbędzie się na kanale Youtube. Spotkanie ma charakter testerskiego Q&A i będzie nagrywane a link zamieszczę tutaj wieczorem! Już teraz serdecznie Was zapraszam!

link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=s0rolpuw6PU

 

Dzień trzynasty?

Pomału zbliżamy się do kolejnego zadania. Przez kolejny tydzień jednym z tematów, które poruszymy będzie przypadek testowy. Odpowiemy na pytanie czemu jest taki ważny, czemu trzeba go tworzyć i utrzymywać.

 

A już jutro bardzo serdecznie zapraszam na pierwsze spotkanie kalendarzowe, które odbędzie się o 20.30 na kanale Youtube!

 

Dzień dwunasty!

Odpoczynek jest bardzo ważną częścią pracą testera. Wielu z nas po paru tygodniach/ miesiącach/ latach zaczyna mieć wrażenie, że pracuje całą dobę. W takim przypadku nauka świadomego odpoczynku, wyłączenia i takiego zaopiekowania zadaniami, aby nikt nam nie przeszkadzał jest niezbędna! Zadanie dodatkowe na dziś: zastanówcie się proszę czy macie swoje sposoby na wyłączenie się 🙂

 

Dzień jedenasty!

Dzisiejsza kartka wyjątkowo późno, gdyż dopiero udało mi się wrócić z uczelni 😊

Kochani! Czy zastanawialiście się co się dzieje z błędem po zgłoszeniu? Jeśli tak to zapraszam do zapoznania się z tym materiałem 😊

 

Dzień dziesiąty!

Dziś dziesiąty dzień grudnia, w dodatku piątek, więc pomyślałam, że warto pochylić się nad jednym z najczęściej zadawanych mi pytań przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z testami: Ile czasu najlepiej poświęcić na naukę? Mam nadzieję, że uda mi się poruszyć ten temat na naszym wtorkowym spotkaniu 😊 A już dziś zachęcam do zapoznania się z pokrewnym tematem, czyli ile czasu należy poświęcić na projekty w inicjatywach Cherry-IT. Nieśmiało przypominam też o naborze na mentoring!

 

Dzień dziewiąty!

I jak Wam idzie zadanie?

Praktyka jest jednym z najważniejszych rzeczy, o które musi dbać tester na każdym poziomie rozwoju. Jednak rozmawiając z Wami, często słyszę, że są bardzo duże trudności ze znalezieniem miejsca do ćwiczeń. Dlatego parę lat temu postanowiłam pomóc tworząc Cherry-IT: Projekty i konsekwentnie tę inicjatywę od wielu lat udoskonalam 😊

Aktualnie jesteśmy w trakcie jednego projektu. Ponad 50 osób uczy się, dyskutuje i wykonuje zadania testerskie z bardzo dobrym skutkiem.

W przyszłym roku będę dalej udoskonalać tę inicjatywę. Zaplanowałam dwie rundy projektów – wiosenną i jesienną. To będą projekty, które poza praktyką będą też uczyć 😊 Jeden będzie projektem manualnym, natomiast drugi automatyzacyjnym. Nie oznacza to jednak, że pomiędzy projektami będzie duża przerwa czasowa, ponieważ pojawiać się będą między nimi krótkie projekty testerskie. Nie jestem w stanie dokładnie ich zaplanować na tę chwilę, dlatego będę Was na bieżąco informować! Już teraz bardzo serdecznie zapraszam Was na tę inicjatywę, a jutro natomiast w kartce pojawią się dokładne informacje na ten temat!

Udanego śnieżnego dnia! (W Trójmieście znów zaczyna delikatnie sypać 😀 Jeśli zamilknę na parę dni to znaczy, że trzeba mnie odkopać z zaspy 😀 )

 

Dzień ósmy!

Umiejętność znajdywania, zgłaszania i opieki nad błędem jest podstawowym obowiązkiem testera. Codziennie w naszej pracy spotykamy się z wieloma rodzajami bugów. Jedne są mało istotne, drugie natomiast potrafią zniszczyć projekt! Dlatego dzisiejsze zadanie będzie związane ze zgłoszeniem błędu. Analizę zadania, jak i odpowiedzi na Wasze pytania pojawią się podczas naszego spotkania kalendarzowego (14.12.2021 o godzinie 20.30)! Materiał ze wzorem zgłoszenia błędu pojawi się natomiast w przyszłotygodniowych kartkach 😊

Zadanie 2. Przetestuj swoją ulubioną stronę. Znajdź błąd, przeanalizuj co to za błąd i go zgłoś 😊 Zadań nie wysyłamy do mnie! Omawiać je będziemy na spotkaniu!

 

Dzień siódmy!

Od wczoraj otwarty jest nabór na bezpłatny mentoring w ramach Cherry-IT: Mentoring! (link w dniu poprzednim!). Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tej inicjatywy to serdecznie zapraszam na spotkanie Q&A już za tydzień. Będzie można zadać pytania i rozwiać wątpliwości 😊 A ja już pracuję nad nowymi niespodziankami dla Was! Pierwsze pojawią się w menu bloga już jutro rano! Serdecznie zapraszam!

 

Dzień szósty!

Kochani! Dzisiejszy wpis bardzo krótki, ponieważ składać się będzie tylko z niespodzianki 😊 W dniu dzisiejszym rozpoczyna się nabór do czwartej edycji inicjatywy Cherry-IT: Mentoring! Jeżeli chciałbyś/abyś przez 10 miesięcy pracować ze mną nad swoimi celami to serdecznie zapraszam do naboru!

 

Dzień piąty!

Spokojna, grudniowa niedziela… Można by rzec, że cisza przed burzą bo już jutro szykuję dla Was nową niespodziankę 😊 A dziś bardzo chciałabym Wam życzyć spokojnej niedzieli! Zbierajcie siły bo tydzień zapowiada się intensywnie 🙂

P.S. I pamiętajcie o zadaniu, bo wkrótce kolejne 🙂

 

Dzień czwarty!

Pierwsza grudniowa sobota, mam nadzieję, że u Was również tak spokojna i śnieżna jak u mnie 😀 Myślę, że dzisiejszy dzień jest dobrym dniem na pierwsze zadanie. Zadania nie wysyłacie do mnie, rozwiązujecie, a podczas naszych spotkań Q&A omówimy je!

Nie przedłużając…

Zadanie nr 1! Zastanów się proszę co według Ciebie jest błędem? W jaki sposób zweryfikować czy coś błędem jest, a inna rzecz nie jest? Na jakiej podstawie możemy podjąć taką decyzję? Kto może nam pomóc w weryfikacji? I jak można taki proces zoptymalizować?

Zachęcam do zaparzenia aromatycznej herbaty (najlepiej z wiśniowym dodatkiem 😉 ) i zastanowienia się nad powyższymi pytaniami!

 

Dzień trzeci!

Nauka i zdobywanie wiedzy są bardzo ważnym elementem w codziennym życiu testerskim! Osobiście sama często jestem mentorem oraz mentorowaną i jestem zachwycona tym sposobem zdobywania wiedzy, dlatego bardzo chciałabym i Was zachęcić do spróbowania!

Aktualnie jest bardzo wiele możliwości mentoringów. Na rynku są dostępne zarówno mentoringi odpłatne, jak i darmowe, prowadzone przez różne inicjatywy i fundacje. Niektóre dedykowane są pewnym grupom osób (Kobietom, pracującym lub przebranżawiającym się Mamom), inne natomiast są ogólnodostępne.

Już czas więc na pierwszą niespodziankę kalendarza! Od wielu lat jestem mentorem w różnych programach mentoringowych związanych z IT zarówno w Polsce, Rosji jak i USA. Chciałabym Was zaprosić do 10 miesięcznego bezpłatnego mentoringu, na który nabór rozpocznie się w poniedziałek 😊 Jak wygląda taki mentoring? Na początku z podopiecznym/ą ustalamy cele, które później konsekwentnie realizujemy. Cele są różne, bardzo indywidualne. Pracujemy w ten sposób przez 10 miesięcy. Serdecznie zapraszam!

Korzystając z okazji zapraszam też na nowe nitki odpłatnych spotkań konsultacyjno – mentoringowych, które dostępne będą od lutego, a ich przedstawienie również będzie częścią któreś kartki kalendarzowej!

Z kwestii organizacyjnych, zdradzę drobną tajemnicę, że do pierwszego naszego spotkania Q&A (14.12) pojawią się dwa zadania do rozwiązania dla chętnych, które na spotkaniu będzie można omówić 😊 Zachęcam do spróbowania swoich sił!

 

Dzień drugi!

W zawodzie testera bardzo ważna jest ciągła nauka i śledzenie trendów. Stawiając pierwsze kroki w zawodzie często pytacie: jak się uczyć? Jak wiele czasu poświęcać na naukę i praktykę? Jak rozplanować swoją naukę? Odpowiedzi na wszystkie z tych pytań oraz na inne tematy znajdziecie w kolejnych kartkach kalendarza!

W zależności od stopnia zaawansowania nasza nauka i plany będą inne. Bardzo ogólny schemat został przedstawiony z pomocą trzech filarów: studia, płatne kursy, praca własna 😊 Każdy z nich ma swoje wady i zalety!

A skąd zdobyć praktykę? O tym również w kolejnych kartkach kalendarza, a dziś natomiast jedynie zarysowanie tematu!

 

 Dzień pierwszy!

Pierwszy dzień grudnia przywitał nas niesamowitą śnieżycą (przynajmniej u nas w Trójmieście!). Śnieg i mróz za oknem zachęcają do pozostania w domu i nauczenia się nowych rzeczy (działa to w moim przypadku, a jak jest u Was? 😉 )

Przez kolejne 30 dni, czyli do końca grudnia zapraszam Was codziennie do Świątecznego Kalendarza Testerskiego, gdzie codziennie pojawiać się będą nowe rzeczy, ciekawostki, materiały 🙂 Codziennie dodawana będzie jedna nowa karteczka z niespodzianką!

Dziś chciałabym Was zaprosić do zapoznania się z krótkim regulaminem zabawy, podzielić się terminami spotkań oraz drobną ciekawostką, którą ostatnio znalazłam! Może kogoś z Was zainteresowało pochodzenie słowa bug? Jest to zasługa tej Pani, której wkład w rozwój tesowania oprogramowania jest nie do przecenienia, choć niestety trochę zapomiany!

I już teraz chciałabym Was zaprosić na dwa spotkania Q&A, na których będzie można zadawać pytania związane z zadaniami:

  • 14.12.2021, godz.20.30 (będą nagrywane, a odbędą się na Youtube)
  • 21.12.2021, godz.20.30 (będą nagrywane, a odbędą się na Youtube)

Już teraz serdecznie zapraszam!

 

Źródło zdjęć cyferek: Designed by pikisuperstar