Podstawy GIT dla uczestników Cherry-IT: Projekty

Artykuł ten jest artykułem technicznym, który przeznaczony jest dla osób biorących udział w inicjatywie Cherry-IT: Projekty. W połowie kwietnia zostanie zastąpiony przez pełen cykl nt. GIT. W ramach tego artykułu użytkownik będzie potrafił: skopiować repozytorium oraz stworzyć i wysłać commit.

Instalacja GIT

Aby rozpocząć pracę z GIT powinieneś zainstalować go na swoim komputerze. W zależności od tego jakiego systemu operacyjnego używasz instalacja będzie przebiegać w odmienny sposób.

Jeśli chcesz zainstalować GIT na Windows wystarczy pobrać instalator ze strony http://msysgit.github.com/ i uruchomić go. Jeśli natomiast planujesz instalację na Linuks Fedora skorzystaj z następującej komendy: $ yum install git-core. Jeśli to natomiast Ubuntu spróbuj $ apt-get install git.

Załóż konto

Zainstalowałeś już GIT na swoim komputerze i co dalej? Aby wykorzystać w pełnym zakresie GIT należy stworzyć konto na jednym z serwisów przeznaczonych do projektów i wykorzystujących GIT, np. github.com lub bitbucket.org. Założenie konta, jak również korzystanie z niego jest bezpłatne.

Kolejnym krokiem jest stworzenie folderu o nazwie Repo lub Repozytorium, w którym będziemy trzymać wszystkie nasze repozytoria, to pomoże utrzymać porządek. Polecam założyć folder na dysku C.

Zaczynamy!

Po instalacji na naszym komputerze powinien się pojawić GIT Bash. Otwórzmy go. Powinna pojawić się konsola.

Zanim rozpoczniemy klonowanie repozytorium na nasz lokalny komputer musimy podać ścieżkę, w które miejsce powinno trafić repozytorium. Jeśli stworzyłeś katalog na dysku C ciąg komend dla konsoli powinien wyglądać następująco:

Klonujemy repozytorium

Zanim rozpoczniemy pracę powinniśmy skopiować repozytorium na nasz komputer. Do wykonania tej czynności będziesz potrzebował adresu url. Możesz go skopiować z tego miejsca.

Przejdź do konsoli. Wpisz git clone <adres url> i kliknij enter. Twoje repozytorium jest już u Ciebie na komputerze.

Wróć z powrotem do konsoli i dodaj do ścieżki nazwę swojego repozytorium. Możesz to zrobić za pomocą komendy cd NazwaRepozytorium .

Tworzymy Branch

Wprowadzanie zmian na branchu master nie jest dobrą praktyką. Powinniśmy do każdego zadania tworzyć branch dedykowany zadaniu, nad którym właśnie pracujemy. Branch możemy stworzyć na dwa sposoby:

  • Za pomocą komendy git checkout -b „NazwaBrancha” – dzięki tej komendzie automatycznie przepinamy się na stworzonego brancha
  • Za pomocą komendy git branch „NazwaBrancha” – tu tworzymy brancha, ale ręcznie musimy się na niego przepiąć za pomocą komendy git checkout NazwaBrancha.

Dobre rady

  • W nazwie brancha nie stosuj znaków diakrytycznych ani spacji.

Wysłanie commit’a

Kiedy już wprowadziłeś zmiany nadszedł czas na wysłanie Twoich efektów pracy. Powróć do konsoli. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest sprawdzenie, jakie modyfikacje zostały zrobione od ostatniego commit’a, aby niepotrzebnie nie wysyłać nadmiarowych treści co mogłoby skutkować bałaganem w repozytorium. Modyfikacje możemy sprawdzić za pomocą komendy git status.

Jeśli modyfikacje się zgadzają musimy je przygotować do wysłania. Pomoże nam w tym komenda git add <nazwa pliku wraz z rozszerzeniem>. Po kliknięciu enter nie wyświetli nam się żaden wizualny komunikat, ale komendą git status możemy sprawdzić czy odpowiednie modyfikacje zostały dodane.

Nadszedł czas na stworzenie commit’a. Stworzymy go za pomocą komendy git commit -am „nazwa commit’a”. Po wykonaniu tej komendy na repozytorium zdalnym nie będziemy jeszcze mogli zobaczyć naszych zmian. Zmiany staną się widoczne dopiero po wypchnięciu zmian za pomocą komendy git push <dokąd> <skąd>. Najczęstsza forma tej komendy to git push origin <NazwaBrancha>. Po tych czynnościach nasz commit powinien być już widoczny na repozytorium.

Dobre rady:

  • W nazwie commit’a wypisz zmiany jakie wysyłasz w danym commit’ ie. Ułatwi ci to potem ich przeszukiwanie.
  • Bądź pewien jakie modyfikacje chcesz wysłać, używaj komendy git status. Nie wysyłaj śmieci!
  • Przy pierwszym wypychaniu zmian możesz zostać poproszony o wpisanie swoich danych (imienia, nazwiska i adresu email), ponieważ jest zasada, że anonimowo nie powinno się wysyłać commit’ów.

Informacje z tego artykułu powinny wystarczyć do udziału w projektach Cherry-IT.pl. W terminie późniejszym artykuł ten zostanie rozwinięty do cyklu o kontroli wersji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *